Čerpadla do nádrže

 

Existují čerpadla povrchová a ponorná.

Povrchová čerpadla – Čerpadlo je umístěno na povrchu a mimo nádrž, hadicí z podzemní nádrže vytáhne vodu. Důležité je umístění čerpadla, čerpadlo musí být v hloubce, která nezamrzá. Je dobré si uvědomit, že čerpadlo správně pracuje pouze se sací výškou do 8 metrů.

Ponorná čerpadla – Čerpadlo je ponořené přímo v nádrži, tento typ čerpadla je vhodný pro čistou i znečištěnou vodu. Pro velmi znečištěnou vodu je dobré využít ponorné kalové čerpadlo. Kalové čerpadlo může i rozemlít nečistoty. Ponorné čerpadlo s plovákem je důležité pro odčerpávání vody pod hladinou a nad dnem nádrže, tím se odčerpá čistá voda bez nečistot.

  

Výběr čerpadla

Sací výška 

Je to výškový rozdíl, udává se v jednotkách metru. Sací výška se určuje u povrchových čerpadel, u ponorných čerpadel je totiž sací výška 0 m. U povrchového čerpadla se měří geodetická výška mezi dnem u nádrže a hrdlem čerpadla.

 

Dopravní výška

Dopravní výška je velmi důležitá pro výběr čerpadla.

 

Je potřeba sečíst tři hodnoty:

  1. Ztrátu v hadici, výsledek bude v m.
  2. Rozdíl mezi hladinou odčerpané vody v nádrži a výtokem, výsledek bude v m.
  3. Tlak u rozvodu vody, na místě, kde byl výškový rozdíl, výsledek bude v barech, musí se tedy přepočítat na metry.

 

Cena čerpadla

U čerpadla většinou platí, že čím dražší tím kvalitnější výrobek z lepšího materiálu. Na trhu můžeme narazit i na velmi levná čerpadla, ty nejsou vhodná pro každodenní využití.

Potřebujete poradit?
Vladimír Krátký
+420 773 821 072 (Po-Ne 9:00 - 21:00)