Domácí čistírna odpadních vod – jak funguje a proč je to investice do budoucnosti

Domácí čistírna odpadních vod – jak funguje a proč je to investice do budoucnosti

 

V době, kdy se stále více lidí zamýšlí nad ekologickým dopadem svého života a zároveň hledá ekonomická řešení, získávají domácí čistírny odpadních vod (ČOV) stále větší popularitu. Tento článek vás provede nejen principem fungování, ale i praktickými výhodami a tipy, na co si dát pozor při výběru a provozu.

 

Co je domácí ČOV?

Domácí čistírna odpadních vod je zařízení, které slouží k biologickému a mechanickému čištění splaškových vod z domácnosti – tedy vody z toalet, umyvadel, sprch a kuchyně. Na rozdíl od jímky nebo septiku odpadní vodu nejen shromažďuje, ale i aktivně čistí. Výsledkem je přečištěná voda, kterou je často možné bezpečně vsakovat na pozemku, nebo ji dokonce využít k technickým účelům, například na zalévání zahrady.

 

Jak čistírna funguje?

Proces čištění je rozdělen do několika fází:

      1.   Předčištění (usazování): Pevné části odpadu se oddělují od vody. To brání jejich dalšímu pohybu systémem a přetížení biologické části ČOV.

      2.   Biologické čištění: V aktivační komoře žijí mikroorganismy, které rozkládají organické látky (např. zbytky potravin, mýdla, fekálie). K tomuto procesu potřebují kyslík, který se do systému dodává pomocí dmychadla nebo kompresoru.

      3.   Dosazovací nádrž: Přečištěná voda zde ještě jednou sedimentuje, zbytky kalu se vrací zpět do aktivační části a vyčištěná voda může být vypuštěna ven.

      4.   Odvod kalu: Kalu je málo, a pokud je ČOV správně dimenzována, obvykle stačí jeho vývoz jednou za 1–2 roky.

 

Výhody domácí ČOV

         Nízké provozní náklady – elektřina na provoz dmychadla je minimální, stočné neplatíte.

         Ekologické řešení – místo aby byla odpadní voda vyvezena cisternou a následně čerpána do přeplněné čistírny, zůstává na vašem pozemku, biologicky rozložená.

         Možnost dotace – některé kraje nebo programy Ministerstva životního prostředí nabízí dotace na pořízení domovní ČOV.

         Bezpečné a legální vypouštění vody – s platným povolením můžete vypouštět přečištěnou vodu do půdy nebo do vodního toku.

 

Na co si dát pozor?

         Správné dimenzování – ČOV musí být navržena podle počtu osob v domácnosti. Předimenzovaná i poddimenzovaná ČOV bude neefektivní.

         Pravidelná údržba – i když je provoz téměř bezobslužný, je nutné jednou za čas zkontrolovat funkci dmychadla, vyčistit filtry a odčerpat kal.

         Používání vhodných čisticích prostředků – silné chemikálie mohou zničit bakterie, které vodu čistí. Doporučuje se používat ekologickou drogerii.

 

Závěr

Domácí ČOV představuje moderní, ekologické a dlouhodobě úsporné řešení, které se zvláště vyplatí tam, kde není dostupná veřejná kanalizace. Investice do kvality vody a udržitelnosti se vrací nejen v podobě úspor, ale i v klidném svědomí, že děláte něco pro přírodu i pro sebe.