Vsakovací zkouška

Vsakovací zkouška je o zjištění propustnosti zeminy.  Zkoušku provádí odborné firmy, orientačně lze zkoušku provést svépomocí. Je dobré určit místo, kde se bude nádrž budovat.

 

Zemina je rozdělena do několik druhů, a to přírodní a umělé druhy, je potřeba určit druh zeminy pro výpočet vsakování. Vždy počítáme se zeminou, která převažuje, pokud máme více druhů zemin na jednom místě.

 

Základní druhy zemin:

  • Jílovitá
  • Písčitá - hlinitopísčitá
  • Písčitohlinitá - hlinitá
  • Jílovitohlinitá – hlinitojílovitá

  

U zeminy platí, pokud je propustnost lepší, tak může být menší velikost vsakovacího systému.

 

Postup u zkoušky

Výsledek zkoušky je v jednotkách objemu, zjišťujeme kolik vody se dokáže vsáknout za určitý čas. Při této činnosti budeme potřebovat: vodu, metr, hodinky, rýč, lopatu, štěrkopísek, desku na měření.

 

Provedeme výkop prostoru 50 cm x 50 cm, hloubka výkopu by měla být cca 60 cm a dodržujeme rovný výkop. Do výkopu nasypeme štěrkopísek, tak aby zůstalo 55 cm prostoru. Vezmeme vodu a několikrát za sebou po dobu 35 minut zalijeme povrch, tím se místo zvlhčí. Poté vlijeme vodu do výše cca 30 cm a stopujeme 30 minut, po uplynutí doby změříme kolik vody se vsáklo, pokud se vsáklo více jak 3 cm, měření opakujeme po 60 minutách. Celý postup opakujeme cca po 2 hodinách.

 

 

Potřebujete poradit?
Vladimír Krátký
+420 773 821 072 (Po-Ne 9:00 - 21:00)