Nejlepší typ septiku

Septik je považován za vodní dílo a vztahuje se na něj vodní zákon, musí se podat žádost formou stavebního povolení.

Pokud vlastníte septik, je dobré si zkontrolovat dokumentaci o vývozu. Od roku 2021 platí, že majitel je povinen si nechávat dokumentaci. První kontroly budou chodit v roce 2023 a kontroloři budou vyžadovat dokumenty za poslední dva roky.

 

Septiky dělíme na:

- Jednokomorové

- Dvoukomorové

- Tříkomorové

 

Jednokomorové septiky

Septiky jednokomorové byly populární v minulém století. V septiku s jednou komorou není možné docílit kvalitnímu rozložení fekálií. Po příchodu septiků dvoukomorových a tříkomorových se jednokomorové přestávaly vyrábět.

 

Dvoukomorové septiky

Septik rozdělený na dvě komory má mnohem lepší výsledky než jednokomorový septik. V první komoře dochází k rozložení kalu a dále se dostává společně s vodou do další komory.  V druhé komoře dochází k sedimentaci a poté k rozložení na bakterie. Dvoukomorový septik se musí vyvážet, ale mnohem méně častěji než septik s jednou komorou.

 

Tříkomorové septiky

Septik, který má tři komory je momentálně nejoblíbenějším septikem na trhu. Přečištěná voda ze septiku se může použít jako voda užitková. První komora je naplněna splaškovou vodou, fekálie jsou rozloženy za pomocí bakterií. Hrubší kal se ukládá na dně nádrže a jemnější kal s vodou proteče do druhé komory, kde se voda a nečistoty dočistí. Až se naplní druhá komora, tak voda nateče do třetí komory. Třetí komora má v sobě zabudovaný odtok, do poslední komory nateče pouze přečištěná voda. K tříkomorovému septiku je nejvhodnější umístit gravitační dočišťovací filtr, který přečištěnou vodu ze septiku ještě přečistí.

 

Potřebujete poradit?
Vladimír Krátký
+420 773 821 072 (Po-Ne 9:00 - 21:00)